Sunday, December 18, 2005

Baba Yetu

Well I went to visit Shaylene in the hospital, and lo and behold, she was fine. In fact, she was discharged like an hour after we went there. And then we all went shopping for a few hours. Quite nice.

Anyways, here's a little something to all you turned based fans out there:

Baba Yetu

CHORUS
Baba yetu, Yesu uliye
Mbinguni yetu, Yesu, amina!
Baba yetu, Yesu, uliye
Jina lako litukuzwe.
(x2)

Utupe leo chakula chetu
Tunachohitaji utusamehe
Makosa yetu, hey!
Kama nasi tunavyowasamehe
Waliotukosea usitutie
Katika majaribu, lakini
Utuokoe, na yule, milelea milele!

CHORUS

Ufalme wako ufike utakalo
Lifanyike duniani kama mbinguni. (Amina)

CHORUS

Utupe leo chakula chetu
Tunachohitaji utusamehe
Makosa yetu, hey!
Kama nasi tunavyowasamehe
Waliotukosea usitutie
Katika majaribu, lakini
Utuokoe, na yule, simama mwehu

Baba yetu, Yesu, uliye
Jina lako litukuzwe.
(x2)

AWESOME song. Swahili never sounded so good. Even better than Hakuna Matata, heheh...

As for the translation? Let's just say that "Baba Yetu" means "Our Father" in Swahili. And CivIV's new feature was the inclusion of religion into the game. Let's also say that it's basically a variant of the Lords Prayer. You know, if it wasn't terribly obvious. But yeah, this song's awesome. It was in my head for practically all of november. Ah, that CivIV.

Anyways, I was gonna play it again for the first time in like 3 weeks, but then I went on the net. And blogged. And now I'm getting off.

Until next time, I guess...

2 Comments:

Blogger McAnerin said...

You know, I feel special that I get to be the first oen to say:
"We didn't need to know that you were getting off."

8:27 PM  
Blogger nate :D said...

good to hear shes ok

12:18 AM  

Post a Comment

<< Home